CIASTO ZE ŚLIWKAMI I KRUSZONKĄ
Składniki na ciasto:
- 250 g masła w temp. pokojowej
- 2 jajka
- 2 żółtka
- ¾ szklanki cukru
- 1 cukier waniliowy (zobacz film: Jak przygotować samodzielnie cukier waniliowy? )
- 400 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Ponadto:
- ok. 300 g śliwek
- 2 łyżki brązowego cukru
- ok. 1 łyżki cynamonu
- Kruszonka:
- 185 g mąki
- 100 g cukru
- 100 g masła
- 1 cukier waniliowy (16 g) (zobacz film: Jak przygotować samodzielnie cukier waniliowy? )
Wykonanie:
Przygotować kruszonkę: masło roztopić w rondelku. W misce wymieszać mąkę z cukrem i cukrem waniliowym (zobacz film: Jak przygotować samodzielnie cukier waniliowy? ), dolać roztopione, gorące masło i wymieszać do uzyskania kruszonki. Odstawić.
Śliwki umyć, przeciąć na pół, wyjąć pestki.
Masło przełożyć do miski, chwilę zmiksować, dodać cukry oraz jajka i żółtka, zmiksować do uzyskania puszystej masy. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i wmiksować do masy maślano-jajecznej – ciasto będzie bardzo gęste.
Blachę do pieczenia o wymiarach 22x33 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Do blaszki przełożyć ciasto, lekko wyrównać. Następnie ułożyć połówki śliwek (rozcięciem do góry), w środek każdej śliwki nasypać trochę brązowego cukru i cynamonu. Wierzch ciasta posypać kruszonką.
Piec w 180 stopniach, ok. 40 minut do tzw. suchego patyczka.