NAJLEPSZY MAKOWY PLEŚNIAK NA DUŻĄ BLACHĘ

NAJLEPSZY MAKOWY PLEŚNIAK NA DUŻĄ BLACHĘ – pyszny makowiec na kruchym cieście z powidłami i budyniową pianką 🙂 Delikatne, kruche ciasto aż rozpływa się w ustach 🙂 Sami spróbujcie!
Nie chcecie przegapić żadnego nowego przepisu? Subskrybujcie mój kanał Przepisy Joli na YouTube (wystarczy kliknąć tutaj: PRZEPISY JOLI NA YOUTUBE )
NAJLEPSZY MAKOWY PLEŚNIAK NA DUŻĄ BLACHĘ
Składniki na ciasto kruche:
- 2,5 szklanki mąki (1 szklanka=250ml)
- 4 łyżki cukru pudru
- 200 g masła
- 5 żółtek
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na nadzienie:
- Domowa masa makowa (https://przepisyjoli.com/2017/11/najlepsza-szybka-domowa-masa-makowa-bez-mielenia/) lub gotowa masa makowa z puszki – ok. 1,5 kg (wtedy nie dodajemy białek, tylko żółtka +3 łyżki bułki tartej).
- 2 białka
- 2 żółtka
- szczypta soli
Składniki na pianę:
- 5 białek
- szczypta soli
- 3/4 szklanki cukru
- 1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego (35 g)
Dodatkowo:
- 1 słoik powideł śliwkowych (ok.300 g)
- Cukier puder do oprószenia
- Blacha o wymiarach 36×25 cm
Wykonanie:
Mąkę, pokrojone na mniejsze kawałki masło, cukier puder, żółtka i proszek do pieczenia zagniotłam za pomocą robota na jednolite ciasto (oczywiście można też zrobić to ręcznie). Ciasto przekroiłam na 2 części w stosunku 1:3, owinęłam w folię spożywczą i schowałam do zamrażarki na 15 minut. Większą częścią ciasta wylepiłam spód blachy i podziurkowałam za pomocą widelca. Spód podpiekałam przez ok. 15 min. w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (góra-dół; bez termoobiegu). Na podpieczone ciasto wyłożyłam powidła węgierkowe. Białka ubiłam ze szczyptą soli. Ubite białka wraz z żółtkami wymieszałam z domową masą makową. Masę makową rozsmarowałam na powidłach.
UWAGA: jedna gotowa masa makowa nierówna drugiej. Głównym składnikiem takiej masy jest woda! Warto taką masą przesmażyć (jeszcze przed dodaniem żółtka i bułki tartej) na patelni, aby odparować nadmiar płynu. Po ostygnięciu podsmażonej masy dodajemy żółtka, bułkę tartą i mieszamy masę.
Następnie ubiłam białka ze szczyptą soli i łyżka po łyżce dodawałam cukier do białek aż piana stała się sztywna i lśniąca. Na koniec wsypałam budyń (w proszku) i wymieszałam dokładnie z pianą za pomocą szpatułki. Pianę wyłożyłam na masę makową. Na wierzch starłam pozostałe ciasto (na tarce o dużych oczkach). Makowiec piekłam w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (góra-dół; bez termoobiegu) przez ok. 35 min. Po wystygnięciu posypałam cukrem pudrem.
Już wiem jaki makowiec będzie królować na naszym stole wigilijnym
Czy zamiast powideł śliwkowych można użyć innych np. Aronii?
Tak, oczywiście.