LIKIER JAJECZNY – AJERKONIAK – przepis

LIKIER JAJECZNY – AJERKONIAK – przepis – taki trunek przygotowywał mój tata 🙂 Oczywiście zawsze przygotowuje go według naszej, rodzinnej receptury 🙂 Żeby ułatwić Wam zrobienie likieru, całość przygotowania możecie zobaczyć na filmie. Przepis jedynie dla dorosłych!
Nie chcecie przegapić żadnego nowego przepisu? Subskrybujcie mój kanał Przepisy Joli na YouTube (wystarczy kliknąć tutaj: PRZEPISY JOLI NA YOUTUBE )
LIKIER JAJECZNY – AJERKONIAK – przepis
Składniki:
- 10 żółtek
- 2 szklanki cukru pudru (u mnie szklanka ma zawsze 250 ml)
- 2 łyżki cukru waniliowego (tutaj znajdziecie przepis jak przygotować domowy cukier waniliowy: https://przepisyjoli.com/2014/02/jak-przygotowac-samodzielnie-cukier-waniliowy-porada-joli/
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka spirytusu
Dodatkowo:
- mikser
Ajerkoniak powinien być przechowywany w zimnym i ciemnym miejscu. Likier jest najlepszy do spożycia po mniej więcej trzech tygodniach od przelania do butelki.
Wykonanie:
Żółtka oddzieliłam od białek. Do żółtek dodałam cukier puder. Żółtka zmiksowałam z cukrem pudrem. Następnie dodałam cukier waniliowy. Powoli miksując dolałam szklankę mleka. Następnie partiami, powoli dolewałam szklankę spirytusu (cały czas miksując). Przelałam likier do butelki i odstawiłam na 2 – 3 tygodnie w zimne miejsce 🙂
Żona domagała się, żebym zrobił trochę ajerkoniaku “na szybko” (bo miała ochotę), kłopot w tym, że było już późno, a nie miałem ani cukru pudru, ani waniliowego, ani mleka i nigdy nie robiłem ajerkoniaku. Postanowiłem więc poeksperymentować. Wziąłem 1/2 szklanki cukru (w większości trzcinowego), rozpuściłem w niewielkiej ilości wody (pewnie niecałe 100 ml), zmiksowałem to z 3 żółtkami, dodałem jeszcze ze 2 łyżeczki miodu i ciągle miksując dodałem powoli ok 200 ml wódki (tyle miałem) i może z 50 ml spirytusu, a na koniec w porywie szaleństwa/geniuszu(?) płaską łyżeczkę kakao.
Z ajerkoniakiem niewiele to miało wspólnego, ale wyszła POEZJA.
Od zawsze w podobny sposób robimy w rodzinie ajerkoniak. Ok.20 lat temu zmodernizowałam troszeczkę przepis, dodając kilka kropli aromatu pomarańczowego i cytrynowego. Bardzo zyskał na smaku. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Pani Jolu na nic sie zdaly Pani zapewnienia ze po trzech tygodniach likier jest najlepszy’okazl sie byc wspaniały już po paru dniach a po trzech tygodniach znikl wyparowal nie pozostał slad i nie wiem o co tu chodzi ale dziekuje za wspanialy przepis,pozdrawiam.
Mieszkam w takim kraju że ciężko o spirytus…może być wódka?
Oczywiście, że może 🙂
Dziękuje p.Jolu 🙂
Pani Jolu, jak długo można przechowywać w lodówce ajerkoniak?
Pewnie z miesiąc może dwa 🙂 u nas tak długo nie stał 🙂
Pingback: MINIEKLERKI Z KREMEM AJERKONIAKOWYM - Przepisy Joli