CHLEB PSZENNO-ŻYTNI Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI - NAJLEPSZY PRZEPIS - Przepisy Joli
Udostępnij

CHLEB PSZENNO-ŻYTNI Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI – NAJLEPSZY PRZEPIS

CHLEB PSZENNO-ŻYTNI Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI – NAJLEPSZY PRZEPIS – nie ma lepszego smaku i zapachu niż domowy chleb. Koniecznie przygotujcie chleb z tego przepisu, będziecie zachwyceni. Polecam!

Nie chcecie przegapić żadnego nowego przepisu? Subskrybujcie mój kanał Przepisy Joli na YouTube (wystarczy kliknąć tutaj:  PRZEPISY JOLI NA YOUTUBE  )

CHLEB PSZENNO-ŻYTNI Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI – NAJLEPSZY PRZEPIS

Składniki:

aplikacja Przepisy Joli

Dodatkowo

  • masło i płatki owsiane lub otręby do formy

Wykonanie:
Do miski wsypałam mąkę pszenną chlebową, mąkę żytnią, dodałam cukier, sól, Drożdże suszone instant Dr.Oetker, Zakwas chlebowy żytni Dr.Oetker, wlałam ciepłą wodę i wymieszałam dokładnie do uzyskania jednolitego ciasta. Miskę z ciastem przykryłam folią spożywczą i odstawiłam w ciepłe miejsce do wyrastania na ok. 45-50 min (ciasto powinno podwoić swoją objętość).
Do wyrośniętego ciasta dodałam suszone śliwki (jeżeli śliwki są bardzo suche można je wcześniej namoczyć w ciepłej wodzie) i dokładnie wymieszałam.
Podłużną blaszkę do pieczenia o wymiarach 8×27 cm posmarowałam masłem i wysypałam drobnymi płatkami owsianymi. Do tak przygotowanej blaszki przełożyłam ciasto. Blaszkę z ciastem odstawiłam na 10 min, żeby ciasto podrosło. Wyrośnięte ciasto posypałam płatkami owsianymi, wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 220 stopni (grzanie góra i dół) i piekłam 10 minut. Po tym czasie zmniejszyłam temperaturę do 200 stopni (bez wyjmowania chleba z piekarnika) i piekłam jeszcze 45 minut. Upieczony chleb wyjęłam z piekarnika i od razu przełożyłam na kratkę.

CHLEB PSZENNO-ŻYTNI Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI - NAJLEPSZY PRZEPIS

Podobne przepisy

Przepisy Joli
Close Cookmode