6 NAJCZĘSTSZYCH PRZYCZYN POWSTAWANIA ZAKALCA - Przepisy Joli
Udostępnij

6 NAJCZĘSTSZYCH PRZYCZYN POWSTAWANIA ZAKALCA

6 NAJCZĘSTSZYCH PRZYCZYN POWSTAWANIA ZAKALCA

Zakalec to po prostu niedopieczone ciasto. Zmora tych, którzy mówią, że zakalec to jedyne ciasto, które im zawsze wychodzi. Przygotowałam kilka przydatnych rad uniknąć zakalca. Jednak nie martwcie się Kochani – taki nieudany wypiek przytrafia się nawet najlepszym. Pamiętajcie też, że każdy piekarnik działa inaczej. Czasem wystarczy obniżyć temperaturę pieczenia, wydłużyć lub skrócić jego czas – piekarnik trzeba “wyczuć” i się go nauczyć.

6 NAJCZĘSTSZYCH PRZYCZYN POWSTAWANIA ZAKALCA

aplikacja Przepisy Joli

  1. Produkty dodane do ciasta były prosto z lodówki – jest to najczęstsza przyczyna zakalca. Produkty do każdego ciasta za wyjątkiem ciasta kruchego powinny być ogrzane do temp. pokojowej, czyli na 2-3 godziny przed planowanym pieczeniem wyciągamy je z lodówki (np. masło, jajka, śmietana, jogurt, biały ser itp.).

  1. W trakcie pieczenia otwierany był piekarnik – pomyślicie „Jak go nie otwierać skoro muszę sprawdzić czy ciasto się upiekło?”. Oczywiście, przed zakończeniem pieczenia, gdy widzimy, że ciasto się zarumieniło sprawdzamy najlepiej za pomocą patyczka czy ciasto się upiekło. Wcześniej jednak nie ma takiej potrzeby. Jeśli patyczek nie jest suchy, a ciasto jest przypieczone z góry, możemy przykryć folią aluminiową wierzch ciasta, obniżyć delikatnie temp. w piekarniku i spróbować je dopiec. Ta metoda często się sprawdza 🙂
  2. W przypadku ciast ucieranych masło ucieramy z cukrem na jasny puch – masa powinna być puszysta.
  3. Miksujemy i mieszamy w jednym kierunku – ma to związek z włóknami glutenu. Jeśli mieszane są w różne strony rozrywają się i powodują zakalca. Nie wszyscy zgadzają się z tą zasadą. Jednak warto spróbować 😉
  4. Miksujemy do momentu wymieszania się składników, nie dłużej – długie wyrabianie służy tylko ciastom drożdżowym. Każdy inny wypiek mieszamy tylko do połączenia się składników. Ucieramy jajka z masłem lub cukrem dowolną długość czasu. Jednak po dodaniu mąki nie mieszajmy zbyt długo, a najlepiej jeśli wmieszamy ją szpatułką do masy.
  5. Czytajmy dokładnie przepis – z mojego doświadczenia wynika, że zakalec powstaje często w wyniku niedoczytania przepisu lub z powodu przeoczenia jakiegoś składnika (np. proszku do pieczenia lub sody 😉 )

6 NAJCZĘSTSZYCH PRZYCZYN POWSTAWANIA ZAKALCA

Podobne przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przepisy Joli
Close Cookmode