PROSTY CHLEB TOSTOWO - DOMOWY - Przepisy Joli
Udostępnij

PROSTY CHLEB TOSTOWO – DOMOWY

PROSTY CHLEB TOSTOWO – DOMOWY – dzisiaj upiekłam, w maszynie do pieczenia chleba Dellica ETA pyszny chlebek. Domowy chleb, jego smak i zapach jest dla mnie nierozerwalnie związany z prawdziwym domem, polecam przynajmniej raz spróbować upiec go samodzielnie.

PROSTY CHLEB TOSTOWO – DOMOWY

DSC06250

Składniki:

aplikacja Przepisy Joli

  • 350 ml letniej wody
  • 1 opakowanie (8 g) suchych drożdży
  • 8 łyżek mąki pełnoziarnistej (w moim przypadku 3 ziarna do wypieku chleba)
  • 800 ml mąki pszennej tortowej (typ 450)
  • 1 i 1/2 łyżeczki soli
  • 1 i 1/2 łyżeczki cukru

Wykonanie:
Zaczęłam od dokładnego włożenia mieszadeł do pojemnika do wyrabiania i pieczenia chleba. Następnie wlałam do środka 350 ml wody (odmierzyłam ją miarką wlewając 200 i 150 ml). Wsypałam 800 ml mąki tortowej (typ 450) odmierzając, cztery miarki po 200 ml.

DSC06251Odmierzyłam i dosypałam cukier i sól. Dodałam osiem łyżek mąki pełnoziarnistej.

DSC06252

Na koniec dosypałam drożdże (jeżeli nie chcemy wypiekać chleba od razu trzeba pamiętać, że drożdże nie powinny mieć kontaktu z wodą i trzeba je delikatnie nasypać na wierzch).

Maszynę do pieczenia chleba Dellica ETA zamknęłam i włączyłam.

DSC06254

Przyciskiem menu wybrałam program 3, czyli TOUSTOVY, przyciskiem VELIKOST przełączyłam na VETSI i wybrałam średnio wypieczoną skórkę ( przyciskiem BARVA: STREDNI). Pozostało mi tylko rozpocząć pieczenie (przycisk START). Teraz miałam już czas dla siebie,  a maszyna wyrobiła i upiekła mój pyszny chlebek.

Nie chcecie przegapić żadnego nowego przepisu? Subskrybujcie mój kanał Przepisy Joli na YouTube (wystarczy kliknąć tutaj: PRZEPISY JOLI NA YOUTUBE )

DSC06243

 

Podobne przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przepisy Joli
Close Cookmode